Home / Naše aktivity / Chobotničky . . .

Chobotničky . . .

Aj naše zariadenie sa zapojilo do krásneho projektu “Chobotničky pre srdiečkové detičky” s veľkým nadšením. Začalo sa to prvou červenou chotničkou,  ktorú sme dostali od pani doktorky Bánovčinovej z katedry sociálnej práce Trnavskej univerzity. Chobotnička zaujala nielen klientov, ale aj personál. Uháčkovali sme spoločne pár chobotničiek a poslali sme ich. O to viac nás potešil balík s chobotničkami aj pre našich klientov. Pre imobilných klientov je to úžasná rehabilitačná pomôcka, ktorá im na jednej strane zamestná prsty a precvičí ich, na druhej strane ich rozmanitosť a farebnosť aktivizuje ich zmysly.

Ďakujeme, že sme sa mohli stať súčasťou tohoto projektu. Detičkám pre ktoré sú tieto chobotničky určené želáme veľa zdravia a síl do ďalšieho života 🙂

 

Viac informácii na:  https://www.facebook.com/chobotnicky/ 

Príbeh:

Na začiatku bola inšpirácia
V Dánsku prišli v roku 2013 s nápadom ako spojiť príjemné s užitočným a pomôcť tak predčasne narodeným deťom rýchlejšie sa zotaviť. Bábätkám vkladali do inkubátorov háčkované chobotničky, ktorých chápadielká nápadne pripomínajú pupočníkovú šnúru a majú v nich evokovať pocit bezpečia z maminkinho bruška. Keďže novorodenci majú po narodení výbavný silný úchopový reflex hrozí vysoké riziko vytiahnutia hadičiek a rôznych zavedených katétrov. V Dánsku si všimli, že prítomnosťou týchto vlnených potvoriek sa počet vytiahnutých hadičiek znížil, dokonca sú bábätká pokojnejšie,majú stabilnejší pulz, krvný tlak a dýchanie. Tento nápad sa začal veľmi rýchlo šíriť do iných európskych krajín (Rakúsko, Poľsko, Ukrajina, Veľká Británia … ).
My v Detskom kardiocentre v Bratislave sme sa tento nápad rozhodli vyskúšať tiež a to u novorodencov s ochoreniami srdiečka. Sme ešte len na začiatku. “Liečivé účinky” chobotničiek poctivo sledujeme a pozorujeme. Tešia nás aj malé nepatrné úspechy.
Chobotničky sú háčkované zo 100% bavlny podľa presne stanovených pravidiel. Dajú sa sterilizovať aj prať pri vyšších teplotách.
Každé bábätko by malo s tou svojou odchádzať z nemocnice domov. ale žiaľ ich výroba je časovo náročná a preto ich ešte nemáme dostatok pre každé dieťa. Pár ich uháčkovali šikovné sestričky a teraz nám pomáha šikovná a ochotná pani. Boli by sme však radi ak by nám s háčkovaním pomohli šikovné maminky, babičky či tety (môžu aj oteckovia 😀 ).
Návod s inštrukciami nájdete v albume “Návod na chobotničku”.
Chobotničky dostávajú deti v Detskom kardiocentre v Bratislave na oddelení OAIM.